Jak zadbać o prawidłową pielęgnację włosów?

Pielęgnacja włosów jest niezwykle istotna w życiu każdej kobiety. Jednak poszukiwanie skutecznego preparatu potrafi być uciążliwe. Tym bardziej, gdy włosy wymagają regeneracji i wzmocnienia. A przecież ich właściwa profilaktyka może być równie skuteczna, co przyjemna.

Należy jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Dzięki nim Twoje włosy staną się mocniejsze, zdrowsze i prawidłowo odżywione. Natomiast samo mycie włosów może stać się Twoim nowym rytuałem – odprężającą chwilą dla siebie.

Przyczyny problemów ze skórą głowy

Troska o właściwą pielęgnację włosów zaczyna się od skóry głowy. Przyczyny związanych z nią dolegliwości nie zawsze są oczywiste. Powiedzenie, że w zdrowym ciele zdrowy duch, nabiera tutaj szczególnego wydźwięku.

Swędząca skóra głowy i świąd mogą mieć bowiem swoją przyczynę m.in. w nerwicy. Jednak jest to również objaw niedoczynność tarczycy czy schorzeń dermatologicznych, takich jak:

  • AZS
  • Łojotokowe zapalenie skóry głowy
  • Łuszczyca

Świąd może być również efektem przesuszenia się skóry głowy, nieprawidłowej pielęgnacji oraz alergii kontaktowej.

W przypadku oddziaływania promieni UV i przesuszenia się skóry głowy swędzeniu może towarzyszyć drobne łuszczenie się naskórka (przypominające lekki łupież).

Chociaż przyczyn może być wiele i są one zróżnicowane, to ważne jest, aby szampon był zarówno odżywczy i delikatny w stosunku do włosów, jak i skóry głowy. Powinien również pełnić funkcje regeneracyjne.

Trzy naturalne składniki, które odżywią Twoje włosy

Przyjrzyjmy się pokrótce szczególnie istotnym składnikom aktywnym oraz ich kojącym i odżywczym właściwościom.

Woda srebrna (srebro koloidalne) przeciwdziała przetłuszczaniu się włosów. Skutecznie zapobiega nadmiernemu wydzielaniu się sebum. Wykazuje skuteczne działanie przeciwłojotokowe. Zapobiega łuszczeniu się skóry i redukuje swędzenie. Regeneruje skórę głowy, poprawiając jej mikrokrążenie. Antybakteryjne działanie wpisuje się w pielęgnację skóry głowy i włosów. Srebro koloidalne posiada również właściwości przeciwzapalne.

Olej arganowy pełnie istotną funkcję w procesie regeneracji włosów. Działając od wewnątrz, zapewnia odbudowę ich struktury. Zapobiega łamliwości włosów i wzmacnia je, nadając im sprężystości. Jest bogaty m.in. w witaminę E. Co ciekawe olej arganowy jest pozyskiwany ręcznie z marokańskiego drzewa arganowego i uchodzi za najtrudniej dostępny olej na świecie. Z 35 kg owoców arganii uzyskuje się zaledwie jeden litr tego szlachetnego płynu.

Olej Babassu utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia włosów. Stają się one lśniące, a właściwie nawodnione cebulki wspomagają wzrost silniejszych kosmyków. Olej Babassu ułatwia także rozczesywanie włosów. Wzmacnia je od nasady aż po końce. Stanowi skuteczną ochronę przed rozdwajaniem się końcówek, a także zapobiega łamliwości włosów. Stanowi naturalny filtr UV.

Częste błędy podczas mycia włosów

Właściwie dobrany szampon to nie wszystko. Myciu włosów często towarzyszy pośpiech. Niestety prowadzi to do wielu zaniedbań. Przyjrzyjmy się pokrótce najważniejszym czynnikom, na które warto zwrócić uwagę podczas codziennej pielęgnacji. Przejdźmy przez nią krok po kroku:

  • Zimna lub zbyt ciepła woda negatywnie wpływa na kondycję Twoich włosów i skórę głowy. Warto poświęcić chwilę na uregulowanie jej prawidłowej temperatury.
  • Niedokładne spłukiwanie szamponu jest powodem powstawania stanów zapalnych oraz swędzenia.
  • Intensywne tarcie włosów ręcznikiem, przyczynia się do osłabienia włosów. Podobnie jak turban z ręcznika trzymany zbyt długo na głowie.
  • Suszenie włosów gorącym lub zimnym nawiewem to kolejny czynnik wpływający na osłabienie włosów.

Pielęgnacja włosów może być równie przyjemna co efektywna. Pamiętajmy, tylko aby być czułe dla siebie i swoich włosów. Wybierzmy odżywcze i naturalne preparaty, przebadane dermatologicznie.

Powiązane produkty