- label News
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 191 odwiedzin

Trądzik pospolity jest jedną z najczęściej występujących chorób dermatologicznych. To schorzenie dotykające głównie osoby młode, związane z nadczynnością gruczołów łojowych. Dotyka ono zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć w ich przypadku często przybiera ono ostrzejszą postać. Zasadniczo występuje u młodzieży - szczyt zachorowań przypada na 14-17 rok życia u kobiet oraz 16-19 rok życia u mężczyzn. Coraz częściej zdarza się jednak, iż trądzik pospolity pojawia się u osób w wieku dojrzałym. Charakterystycznymi wykwitami dla trądziku jest zaskórnik, krosta i grudka.
Jakie są przyczyny powstawania trądziku?
Etiopatogeneza trądziku pospolitego jest złożona, główną rolę odgrywają zaburzenia pracy gruczołów łojowych, a także stany zapalne mieszków włosowych. Nie bez znaczenia pozostają także zmiany hormonalne, występujące się w okresie dojrzewania. Patogeneza schorzenia obejmuje trzy główne aspekty, które przyczyniają się do powstawania zmian trądzikowych.
Pierwszym z nich jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych, związana bezpośrednio ze zwiększeniem wydzielania hormonów androgenowych. Hormony te powodują powiększenie gruczołów i pobudzenie wydzielania nadmiernej ilości sebum.
Z kolei zaburzenia w procesie rogowacenia przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych prowadzą do uniemożliwienia swobodnego wydzielania sebum na powierzchnię skóry, czego przyczyną jest pojawienie się mikrozaskórników.
Namnażanie się beztlenowych bakterii Propionibacterium acne w obrębie zaczopowanych przewodów gruczołów łojowych przyczynia się do powstania stanu zapalnego. Charakterystyczne jest pojawienie się wykwitów w okolicach łojotokowych, tj. w okolicy czoła, nosa oraz brody, a także skóry klatki piersiowej i pleców.
Leczenie trądziku - najważniejsze aspekty
Leczenie trądziku pospolitego to duże wyzwanie ze względu na nawrotowy charakter choroby. Najistotniejsze jest, aby wdrożyć odpowiednie działania zanim dojdzie do rozwoju choroby w zaawansowanym stadium. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym mniejsze będą szanse na pojawienie się przebarwień i blizn.
We wczesnym stadium choroby, stosowanie odpowiedniej pielęgnacji i stosowanie dedykowanych preparatów kosmetycznych może znacznie zniwelować powstałe już zmiany i zahamować ich nawroty.
Najskuteczniejsze działanie dla skóry z objawami trądziku pospolitego będą miały preparaty o działaniu przeciwzapalnym, seboregulującym, antybakteryjnym i nawilżającym. Kosmetyk do pielęgnacji cery trądzikowej nie powinien dodatkowo wysuszać skóry, ponieważ może to doprowadzić do pogorszenia jej stanu, co ma bezpośredni związek z funkcją obronną skóry przed utratą wody z jej komórek.
Jakie składniki aktywne będą odpowiednie dla cery trądzikowej?
Odpowiednim składnikiem aktywnym, który nie będzie komedogenny i inwazyjny, a jednocześnie zadba odpowiednio o cerę trądzikową jest srebro koloidalne. Posiada ono właściwości ograniczające wydzielanie sebum, wykazuje silne działanie antybakteryjne oraz przyspiesza procesy regeneracji skóry. Produkty na bazie srebra koloidalnego występują w wielu zróżnicowanych formułach - jak zatem stworzyć idealną codzienną pielęgnację? Bardzo efektywną procedurą jest stosowanie w pierwszej kolejności produktu myjącego, następnie produktu tonizującego i wykończenie pielęgnacji kremem nawilżającym ze składnikami łagodzącymi stany zapalne. Bardzo pomocna w walce z zaskórnikami może okazać się także srebro koloidalne, zwane inaczej wodą srebrną. Stosowana punktowo w miejscach zajętych wykwitami skutecznie wyciszy zmianę i zadziała antybakteryjnie. W postaciach cięższych, trądzik pospolity jest schorzeniem leczonym przez lekarza dermatologii.
Na co jeszcze zwrócić uwagę w walce z trądzikiem?
W walce z trądzikiem pospolitym istotne jest nie tylko regularne stosowanie odpowiednich preparatów kosmetycznych, ale także prowadzenie zdrowego stylu życia, zbilansowana dieta, unikanie pikantnych, wysoko przetworzonych produktów spożywczych, a także odpowiednie nawadnianie organizmu. Dzięki połączeniu tych elementów możliwe jest zahamowanie rozwoju choroby, skuteczne wyleczenie schorzenia i zapobiegnięcie przebarwieniom i bliznom.