Trądzik pospolity - czym jest, jakie są  i jak z nim walczyć?

Trądzik pospolity jest jedną z najczęściej występujących chorób dermatologicznych. To schorzenie dotykające głównie osoby młode, związane z nadczynnością gruczołów łojowych. Dotyka ono zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć w ich przypadku często przybiera ono ostrzejszą postać. Zasadniczo występuje u młodzieży - szczyt zachorowań przypada na 14-17 rok życia u kobiet oraz 16-19 rok życia u mężczyzn. Coraz częściej zdarza się jednak, iż trądzik pospolity pojawia się u osób w wieku dojrzałym. Charakterystycznymi wykwitami dla trądziku jest zaskórnik, krosta i grudka.


Jakie są przyczyny powstawania trądziku?

Etiopatogeneza trądziku pospolitego jest złożona, główną rolę odgrywają zaburzenia pracy gruczołów łojowych, a także stany zapalne mieszków włosowych. Nie bez znaczenia pozostają także zmiany hormonalne, występujące się w okresie dojrzewania. Patogeneza schorzenia obejmuje trzy główne aspekty, które przyczyniają się do powstawania zmian trądzikowych.

Pierwszym z nich jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych, związana bezpośrednio ze zwiększeniem wydzielania hormonów androgenowych. Hormony te powodują powiększenie gruczołów i pobudzenie wydzielania nadmiernej ilości sebum.

Z kolei zaburzenia w procesie rogowacenia przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych prowadzą do uniemożliwienia swobodnego wydzielania sebum na powierzchnię skóry, czego przyczyną jest pojawienie się mikrozaskórników.

Namnażanie się beztlenowych bakterii Propionibacterium acne w obrębie zaczopowanych przewodów gruczołów łojowych przyczynia się do powstania stanu zapalnego. Charakterystyczne jest pojawienie się wykwitów w okolicach łojotokowych, tj. w okolicy czoła, nosa oraz brody, a także skóry klatki piersiowej i pleców.


Leczenie trądziku - najważniejsze aspekty

Leczenie trądziku pospolitego to duże wyzwanie ze względu na nawrotowy charakter choroby. Najistotniejsze jest, aby wdrożyć odpowiednie działania zanim dojdzie do rozwoju choroby w zaawansowanym stadium. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym mniejsze będą szanse na pojawienie się przebarwień i blizn.

We wczesnym stadium choroby, stosowanie odpowiedniej pielęgnacji i stosowanie dedykowanych preparatów kosmetycznych może znacznie zniwelować powstałe już zmiany i  zahamować ich nawroty.

Najskuteczniejsze działanie dla skóry z objawami trądziku pospolitego będą miały preparaty o działaniu przeciwzapalnym, seboregulującym, antybakteryjnym i nawilżającym. Kosmetyk do pielęgnacji cery trądzikowej nie powinien dodatkowo wysuszać skóry, ponieważ może to doprowadzić do pogorszenia jej stanu, co ma bezpośredni związek z funkcją obronną skóry przed utratą wody z jej komórek.


Jakie składniki aktywne będą odpowiednie dla cery trądzikowej?

Odpowiednim składnikiem aktywnym, który nie będzie komedogenny i inwazyjny, a jednocześnie zadba odpowiednio o cerę trądzikową jest srebro koloidalne. Posiada ono właściwości ograniczające wydzielanie sebum, wykazuje silne działanie antybakteryjne oraz przyspiesza procesy regeneracji skóry. Produkty na bazie srebra koloidalnego występują w wielu zróżnicowanych formułach - jak zatem stworzyć idealną codzienną pielęgnację? Bardzo efektywną procedurą jest stosowanie w pierwszej kolejności produktu myjącego, następnie produktu tonizującego i wykończenie pielęgnacji kremem nawilżającym ze składnikami łagodzącymi stany zapalne. Bardzo pomocna w walce z zaskórnikami może okazać się także srebro koloidalne, zwane inaczej wodą srebrną. Stosowana punktowo w miejscach zajętych wykwitami skutecznie wyciszy zmianę i zadziała antybakteryjnie. W postaciach cięższych, trądzik pospolity jest schorzeniem leczonym przez lekarza dermatologii.


Na co jeszcze zwrócić uwagę w walce z trądzikiem?

W walce z trądzikiem pospolitym istotne jest nie tylko regularne stosowanie odpowiednich preparatów kosmetycznych, ale także prowadzenie zdrowego stylu życia, zbilansowana dieta, unikanie pikantnych, wysoko przetworzonych produktów spożywczych, a także odpowiednie nawadnianie organizmu. Dzięki połączeniu tych elementów możliwe jest  zahamowanie rozwoju choroby, skuteczne wyleczenie schorzenia i zapobiegnięcie przebarwieniom i bliznom.

Powiązane produkty