Najczęściej zadawane pytania

Niewątpliwie, srebro koloidalne budzi wiele pytań i kontrowersji. Faktem jednak jest, że od wieków srebro w różnej formie stosowano jako środek na wiele dolegliwości. Wykorzystaliśmy jego niezwykłe własności przy produkcji naszych preparatów, dbając o ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania.

 1. Czy osoby uczulone na nikiel mogą stosować srebro koloidalne i produkty na nim bazujące?

  Preparaty Natura Medica Zdrowie i Uroda, których głównym surowcem jest srebro koloidalne, nie posiadają w składzie niklu, zatem dla osób na niego uczulonych nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania.
 2. Z czego produkujecie Wodę Srebrną (srebro koloidalne)?

  Składnikami srebra koloidalnego, na bazie którego produkujemy nasze wyroby to: woda i srebro w 99,99%, (zagęszczacze <0,001%).
 3. Co to jest srebro?

  Jak wiadomo, srebro to pierwiastek chemiczny, a także metal szlachetny. W postaci makrometrycznej posiada znikome właściwości uzdrawiające (np. w postaci biżuterii). Natomiast w postaci nanometrycznej (np. rozpuszczony w wodzie) działa antybakteryjnie oraz powszechnie wykazuje działanie antywirusowe i przeciwgrzybiczne.
 4. Jak wygląda produkcja preparatów Natura Medica Zdrowie i Uroda?

  Uzyskany roztwór srebra rozcieńczamy z wodą oczyszczoną (demineralizowaną) metodą najbardziej nowoczesną, przy użyciu specjalistycznych maszyn. W taki sposób powstaje nasz główny surowiec, który stosujemy przy produkcji preparatów.
 5. Czym są ppm?

  PPM – (ang.) Parts per milion, ilość cząstek srebra na milion cząstek preparatu. W wyrobach Natura Medica Zdrowie i Uroda jest 20-40ppm (co zapewnia bezpieczeństwo oraz najwyższą skuteczność), jednak najważniejszą cechą naszych preparatów jest wielkość tych cząstek – rozmiary pozwalają przeniknąć przez naskórek i dotrzeć do dolnych warstw skóry – skóry właściwej oraz tkanki podskórnej.
 6. Czy dzieci mogą stosować preparaty Natura Medica Zdrowie i Uroda?

  Nasze badania przeprowadzane były wyłącznie na osobach dorosłych. Jednak nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania, jeżeli chodzi o dzieci lub młodzież. Dla przykładu, w dawnych czasach kiedy „leczenie” i profilaktyka srebrem były powszechnie cenione, stosowano roztwory srebra w leczeniu nie tylko dorosłych, ale i dzieci (przecierano pępki, oczy oraz rany jako środek bakteriobójczy).
 7. Czy coś się stanie w przypadku, jeśli dziecko napije się/poliże produkty na bazie srebra?

  Srebro naturalnie nie magazynuje się w organizmie, zatem zostanie wydalone nie powodując żadnych skutków ubocznych.
 8. Czy srebro jest toksyczne?

  Śmiertelna dawka srebra jest niemożliwa do spożycia (z publikacji medycznej NCBI https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21712637 wynika, że dawka 5000mg na kilogram masy ciała nie wywołała nawet podrażnień na powierzchni skóry).
 9. Jakie są badania na skuteczność produktów firmy Natura Medica?

  Natura Medica Zdrowie i Uroda posiada badania potwierdzające skuteczność wyrobów w zwalczaniu bakterii oraz grzybów, badania potwierdzające skuteczność zakonserwowania według norm ISO, badania płatkowe prowadzone według przepisów UE oraz Deklaracji Helsińskiej stwierdzające bezpieczeństwo produktu, badania zatwierdzające stabilność produktu. Każdą nową partię produktów przed wprowadzeniem na rynek poddajemy badaniom laboratoryjnym (dowiedz się więcej o naszych badaniach).
 10. Na czym polega metoda A+?

  Jest to autorska, opatentowana i zastrzeżona metoda wytwarzania naszego głównego surowca. Proces fizyczny produkcji z pominięciem procesów chemicznych, pozwala na zachowanie trwałości roztworu, dzięki czemu cząstki srebra nie łączą się ze sobą zachowując efektywność preparatów. Pozwala zachować również zróżnicowane rozmiary cząsteczek, co umożliwia przenikanie przez wszystkie warstwy skóry (naskórek, skóra właściwa, tkanka podskórna).
 11. Czy woda srebrna zawiera alergeny, które mogą uczulać?

  W medycynie wystąpiło kilka bardzo rzadkich przypadków uczulenia na PVP, jednak w związku z zastosowaniem powierzchniowym – nie stwarza zagrożenia.
 12. Co to jest PVP, w wyniku czego powstaje i czy jest naturalne?

  PVP należy do syntetycznych polimerów nietoksycznych, ale może zawierać nieprzereagowane resztkowe ilości monomeru użytego do polimeryzacji.
 13. Czy monomer jest zawarty produkcie?

  W wyrobach Natura Medica Zdrowie i Uroda stosowany jest jedynie oczyszczony PVP (bez monomeru), poza tym PVP jest użyty w tak niewielkiej ilości w preparacie, że nie wywołuje żadnych efektów ubocznych.
 14. Po co PVP jest w produkcie?

  PVP dodajemy do Wody Srebrnej w celu zapewnienia trwałości preparatu (bez niego zachodziłaby klastracja, czyli łączenie cząstek srebra), a także aby utworzyć na powierzchni skóry warstwę aktywną, która pozwala działać przez dłuższy okres – w związku z czym zwiększa się skuteczność preparatów.
 15. Jakie jest znaczenie próby 999,9 i dlaczego taka, a nie inna?

  Do produkcji naszych wyrobów używamy tylko i wyłącznie srebra próby 999,9, czyli zawierającego 99,99% czystego srebra. Z założenia jest to najwyższa możliwa próba do uzyskania. Im wyższa wartość próby tym większa zawartość srebra, a co za tym idzie, mniej zanieczyszczeń innymi pierwiastkami np. miedzią, ołowiem, żelazem lub cynkiem. Liczba 999,9 wynika z niepewności pomiarowej współczesnych maszyn, z tego względu, przyjęło się najwyższą próbę oznaczać 999,9, a nie 1000.
 16. Jaką wodę dokładnie stosujecie przy produkcji, by powstało srebro koloidalne – woda demineralizowana czy woda do leków?

  Woda, której używamy przy produkcji jest oczyszczana za pomocą odwróconej osmozy oraz odpowiedniej filtracji oraz dezynfekcji. W przypadku zastosowania wody demineralizowanej nie mamy pewności co do występowania mikroustrojów, na dodatek do przeprowadzenia procesu bez stosowania katalizatorów chemicznych potrzebujemy wody o najwyższej możliwej czystości.
 17. Jakie roztwory srebra są bardziej korzystne dla zdrowia – jonowe czy niejonowe?

  Tylko i wyłącznie jony srebra o ładunku dodatnim są w stanie unieszkodliwić bakterię poprzez proces utleniania. W przeciwieństwo do substancji jonowych, mało zjonizowane substancje (powszechnie określane jako niejonowe) odkładają się w organizmie dlatego uznaje się je za szkodliwe.
 18. Jak często należy stosować produkty NM i co może stać się po ich przedawkowaniu?

  Aby zapewnić skuteczne działanie naszych preparatów na bazie wody srebrnej, należy stosować co najmniej 2-3 razy dziennie. Przy zewnętrznym stosowaniu wyrobów Natura Medica Zdrowie i Uroda przedawkowanie srebra jest niemożliwe. Mogłoby to nastąpić tylko w przypadku wielomiesięcznego spożycia kilku litrów dziennie. Efektem przedawkowania srebra jest argyria (srebrzyca), gdy skóra wystawiona na działanie promieni słonecznych przyjmuje barwę niebieską.