Argyria (od gr. – srebro)  lub inaczej srebrzyca – jest to rezultat nagromadzenia w organizmie stosunkowo dużej ilości srebra spowodowany najczęściej wieloletnim, doustnym przedawkowywaniem preparatów zawierających ten pierwiastek. Srebrzyca występuje również często u osób pracujących w kopalniach, narażonych na wdychanie pyłów srebra.

Przewlekłymi objawami argyrii są przebarwienia skóry w formie niebieskoszarych plamek, szczególnie w okolicach twarzy. Może również występować przebarwienie oczu.

W historii było opisanych wiele przypadków występujących objawów srebrzycy.
Po raz pierwszy została opisana ok 980r. n.e. przez Avicenna – perskiego lekarza i filozofa, który mimo to, uważał srebro za ponadczasowe panaceum. Na przestrzeni średniowiecza wielokrotnie zdarzały się przypadki srebrzycy wśród jubilerów. W XVIII wieku, niemiecki kapłan opisał przypadek duchownego, który w ciągu kilku lat spożył tak dużą ilość azotanu srebra, iż – jak pisał – „wyglądem przypominał osobę czarnoskórą”. Co ciekawe, srebrzyca zawsze była kojarzona ze znacznie mniejszym ryzykiem zachorowania podczas śmiertelnych epidemii dżumy, cholery i grypy.

Czy grozi Ci srebrzyca stosując preparaty NATURA MEDICA?

Jak wspominaliśmy w poprzednim artykule, by wywołać srebrzycę, w organizmie musi się nagromadzić ok 30g srebra, uwzględniając to, że 99% zaabsorbowanej przez organizm dziennej dawki pozostaje wydalone następnego dnia. Zatem, by wywołać pierwsze objawy argyrii należałoby dziennie doustnie przyjmować co najmniej 2-3 litry naszych preparatów na przestrzeni kilku miesięcy.