Srebro jest wyjątkowo pięknym i cennym metalem szlachetnym. Najczęściej kojarzy nam się z biżuterią, jednak wykorzystuje się go także w kosmetologii. Cząstki srebra skutecznie zwalczają bakterie, grzyby i wirusy, czego liczne doniesienia można znaleźć w literaturze.

Aby działanie srebra było najbardziej skuteczne, konieczne jest zastosowanie bardzo małych jego cząsteczek. Przyjrzymy się teraz dokładniej mechanizmowi przeciwdrobnoustrojowego działania srebra.

Gdy bakteria znajdzie się w obecności cząsteczek srebra, dochodzi do:

✔      swobodnego przenikania cząstki srebra z dodatnim ładunkiem przez błonę komórkową ujemnie naładowanej bakterii, 

✔      wyłączenia enzymu odpowiedzialnego za metabolizm tlenu, co prowadzi do duszenia się bakterii,

✔      uszkadzania struktury DNA bakterii, co uniemożliwia jej dalsze rozmnażanie, (w przypadku grzybów, zaburzona zostaje gospodarka wodna, co wpływa negatywnie na procesy rozmnażania)

Wielokierunkowe oddziaływanie cząsteczek srebra na komórkę bakteryjną prowadzi ostatecznie do jej unicestwienia. Jak dotąd ani bakterie ani inne drobnoustroje nie były w stanie wykształcić szczepów odpornych na ich działanie. W odróżnieniu od antybiotyków, które niszczą enzymy nie tylko drobnoustrojów, ale i komórek naszego organizmu, srebro pozostawia te drugie nietknięte.

W latach 70 XX w. amerykański lekarz Robert Becker, autor książki „The body electric” oraz innych licznych publikacji, stwierdził, iż „antybiotyki farmaceutyczne zabijają około 12 szkodliwych bakterii, podczas gdy srebro niszczy ponad 650 chorobotwórczych bakterii, wirusów, grzybów i pleśni”.